انجام پایان نامه دکتری | چند اشتباه رایج در نگارش پایان نامه دکتری

انجام پایان نامه دکتری | چند اشتباه رایج در نگارش پایان نامه دکتری

انجام پایان نامه دکتری | چند اشتباه رایج در نگارش پایان نامه دکتری

انجام پایان نامه دکتری | چند اشتباه رایج در نگارش پایان نامه دکتری

اشتباهات رایج در انجام پایان نامه دکتری : نگارش پایان‌نامه ازجمله موارد تخصصی است که اغلب دانشجویان در نحوه نگارش علمی آن با مشکلاتی روبرو هستند، طی مراحل انجام پایان نامه اشتباهاتی وجود دارد که مرتکب شدن آنها ضرر زیادی به دانشجویان وارد میکند زیرا این اشتباهات باعث پایین آمدن کیفیت تز شده و اثرات بدی بر جای می گذارند. پس از خواندن این مقاله دانشجویان دکتری با اشتباهات رایج در انجام پایان نامه دکتری آشنا خواهند شد.

رویایی کردن موضوع رساله دکترای

برخی دانشجویان به اشتباه بر این باورند که برای موضوع پایان نامه خود یک نام عجیب انتخاب کنند و محتوای آن خارق العاده باشد. این موارد بجز چند مورد خیلی خاص خیلی جالب در نمی آیند و فقط وقت شما را تلف می کند. مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه زیادی داشته باشید این است که کار در بهترین زمان ممکن قابل انجام باشد و نمره خوبی بگیرد. لازمه اش هم ارائه مقالات خوب از تز می باشد. با توجه به این موارد سعی داشته باشید که در کنار نوآوری در موضوعات در عملی کردن پایان نامه منطقی عمل کنید. شنیدن نظرات اساتید نیز کمک زیادی به شما میکند.

انتخاب نادرست در استاد راهنما

یکی از مواردی که در سرنوشت رساله شما تاثیر زیادی دارد انتخاب استاد راهنما است. دانشجویانی که در مراحل بالاتر تحصیلی هستند نیز میتوانند راهنمای خوبی برای شما باشند. بعضی اساتید سخت گیر شاید با برخی دانشجویان نتوانند کار را پیش ببرند. برخی از اساتید راهنما نیز بخاطر وجود درگیری شدید کاری در پست های اجرایی نمیتوانند راهنمای خوبی باشند ووقت زیادی نمی توانند برای دانشجو بگذارند و دانشجو باید کار را به تنهایی انجام دهد.

اشتباهات رایج در انجام پایان نامه دکتری

توجه نکردن به تکراری بودن موضوع پایان نامه

تکراری بودن موضوع برای رساله بدترین خبری است که یک دانشجو میتواند آن را بشنود. این موضوع زمانی بدتر میشود که کارهای تبدیل پایان نامه به کتاب را نیز انجام داده باشند و چاپ کتاب هم انجام شده باشد. در این حالت دانشجو با مشکلاتی مواجه میشود. مثلا دانشجو آگاهانه و با دانستن این مطلب باز هم اقدام به انجام آن گرفته است که این حالت خیلی نمی تواند نتایج خوبی برای او داشته باشد. ولی یک حالت خوشبینانه تر هم وجود دارد که دانشجو نمی دانسته که کسی دیگر در همان زمان و یا قبلا بر روی آن موضوع و یا موضوعی بسیار مشابه کار کرده است. در این زمان دو حالت وجود دارد یکی اینکه در نیمه های راه باشد و برای شروع نوشتن یک پایان نامه دیگر زمان کافی دارد که بسیار خوشایند است ولی اگر کار از نیمه گذشته باشد و یا تقریبا تمام شده باشد، شاید نومیدی بیشتری را در چهره دانشجو ایجاد کند.

اختصاص ندادن وقت کافی در انجام پروپوزال دکتری

خیلی ها پروپوزال را جدی نمی گیرند و انرژی را روی رساله می گذارند، در حالی که باید بدانند اگر پروپوزال خوب داشته باشیم می توانیم کار را بسیار راحت تر انجام بدهیم. اگر در ارتباط با موضوع تحقیق پروپوزال آماده حرفه ای پیدا کنیم که با رعایت اصول روش تحقیق پر شده است می تواند بسیار به ما کمک کند. بنابراین از جستجوی آن دریغ نکنید و سعی کنید با مطالعه چند نمونه از پروپوزال های مختلف آگاهی بیشتری کسب کنید.

مطلب پیشنهادی :  انجام رساله دکتری شهرسازی و مشاوره پایان نامه دکترای شهرسازی

منابع معتبر را مورد استفاده قرار ندادن

منابع و سایت های معتبر برای تمامی رشته وجود دارد بنابراین دانشجو باید بهترین ژورنال ها و سایت های معتبر رشته خود را پیدا کرده و سعی کند مقالات به روز داخلی و خارجی را از آنها در رابطه با موضوع رساله دکترا پیدا کند. این کار به بالا رفتن کیفیت تز کمک بسیاری می کند و در آخر استخراج مقاله را نیز راحت می کند. مطالعه منابع مفید در یک نمونه پروپوزال تکمیل شده می تواند برای دیدن منابع معتبر کمک بسیار زیادی برای شما باشد. اهیمیت استفاده از سایت های معبتر را دسته کم نگیرید

اشتباهات رایج در انجام پایان نامه دکتری

انداختن فاصله زمانی در نوشتن

از بزرگترین و رایج ترین اشتباهات در تهیه تز دکتری وجود دارد وقفه انداختن در روند انجام آن است. این کار باعث می شود تا رشته کار از دست دانشجو خارج شود و البته که دلسردی را بهمراه دارد، بسیاری از معضلات دیگر از جمله فراموش کردن برخی موارد و آوردن جملات تکراری در رساله احتمالا پیش می آید. بنابراین باید این نکته مهم را در نظر گرفت که انجام پایان نامه دکتری یک کار مستمر و بی وقفه می باشد و نباید فاصله زمانی طولانی بین مراحل کار بیفتد. به این بدان معنی نیست که در این میان استراحت نکنید یکی دو روز استراحت میان این کار طاقت فرسا می تواند روحیه بالایی به دانشجو بدهد

ارائه نکردن مقاله معتبر از پایان نامه

ارائه چند مقاله پر محتوا از پایان نامه، رنگ و بوی خاصی به نهایی کردن طرح ما میدهد. فرستادن یک مقاله مستخرج شده از پایان نامه برای ژورنال تاثیر زیادی روی بهتر شدن کار دارد. گرفتن اکسپت شانس نمره های بالا برای پایان نامه دکتری را افزایش می دهد. اعتبار ژورنال مسئله بسیار مهم است. امروزه وزارت علوم لیست ژورنال های معتبر داخلی و خارجی را بیرون می دهد که می تواند کمک کند. ولی همیشه باید به یاد داشته باشیم که انجام رساله دکتری یک پروسه پژوهشی سطح بالا می باشد و باید به همان اندازه بهایش داده شود.

به انجام نرساندن اصلاحات داوران

زمانی که طرح اولیه تز دکتری را به داوران ارائه می کنید این نکته طبیعی است که آنها ایراداتی که در آن وجود دارد را به دانشجو تذکر میدهند. مزیتی که این کار دارد این است که دانشجو می تواند قبل از دفاع نهایی بسیاری از این مشکلات را فهمیده و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کند. رفع ایرادات قبل از دفاع در انجام پایان نامه برای رشته های مختلف مدیریتی، علوم تربیتی، حسابداری و روانشناسی و حتی رشته های فنی بسیار معمول است. برخی از اصلاحات هم احتمالا تا جلسه دفاع مرتفع می شود و نسخه جدید و نهایی کار در دست داوران قرار می گیرد. حتی در جلسه نهایی دفاع نیز امکان دارد که داوران ایراداتی را بگیرند که دانشجو باید نسبت به اصلاح آنها اقدام کند و آنها را نادیده نگیرد.

اشتباهات رایج در انجام پایان نامه دکتری

ضعف در دفاع از رساله

مهمتر از گردآوری کردن خود پایان نامه، نحوه ارائه آن به داوران است. تمامی زحمات دانشجو و استاد راهنما و مشاوران وی در جلسه دفاع به سمع داوران و دانشجویان می رسد. بنابراین ویترین کار همان دفاع است که باید جدی گرفته شود و مراحل آماده سازی آن با یک پاورپوینت قوی در نظر گرفته شود. نحوه دفاع از پایان نامه از مهمترین مراحل آن است حتی اگر قوی ترین پایان نامه را داشته باشید اما توانایی ارائه آن را به بهترین شکل نداشته باشید موفقیت در این مرحله را از دست میدهید.

مطلب پیشنهادی :  انجام پایان نامه شیمی | انجام پایان نامه شیمی کارشناسی ارشد و دکتری

بیخیال شدن پس از پایان جلسه دفاع پایان نامه

اظهار نظر های داوران در جلسات دفاع یک کار معمول است و دانشجو باید بر روی نقاط ضعف پایان نامه اش کار کند و آنها را برطرف کند. هرگونه تنبلی در این کار باعث عقب افتادن دانشجو شده و ممکن است اثرات بعدی هم در نمره نهایی داشته باشد و درگیری هایی را با اساتید مختلف باعث شود. معمولا داوران حافظه خوبی دارند و بسیار باهوش هستند و تمامی ایراداتی که برای هر کدام از رساله ها میگیرند را بیاد دارند و دانشجویان باید آمادگی کامل برای پاسخگویی داشته باشند.

چند اشتباه رایج در نگارش  مقدمه پایان نامه دکتری

اشتباه اول: نخست اینکه مقدمه جای درد دل کردن نیست. به این معنی که باید یک راست برویم سر اصل مطلب و حاشیه نرویم.

اشتباه دوم: اشتباه دیگر در مقدمه این است که مسایل بدیهی و پایه ای را بیش از حد توضیح بدهیم. باید توجه کنیم که مخاطب اصلی مقالات علمی ،متخصصین حوزه تحقیقاتی ما هستند . فقط مواردی را بیان کنیم که به طرح موضوع و نشان دادن ضرورت آن و اهمیت مقاله کمک می کند.

اشتباه سوم: این اشتباه از دو اشتباه بالا مهمتر است این است که شتاب در کار نداشته باشیم که این عامل در این مورد باعث می شود که اشتباهات تایپی و نگارشی و … در مقاله داشته باشیم.

 

تز آنلاین برندی متفاوت در خدمات پایان نامه و مشاوره پروپوزال با همکاری اساتید برجسته ایران

مشاوره پروپوزال دکتری و مشاوره پروپوزال ارشد و مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری

تلفن مشاوره 09199631325 می باشد (پایان نامه و مقاله)

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.